logo fdds

   platforma edukacyjna dla profesjonalistów

    na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą

przejdz do tresci

AKTUALNOŚCI

Rusza rekrutacja na warsztaty Być mamą!

08.01.2014

Zapraszamy do wysyłania formularzy zgłoszeniowych na warsztat Być mamą, który jest skierowany do mam najmłodszych dzieci (do ukończenia przez nie 1. roku życia). Termin warsztatów: 28.01 - 1.04.2015, środy, godz. 13.00-15.00

 

Zapraszamy do wysyłania formularzy zgłoszeniowych na warsztat Być mamą, który jest skierowany do mam najmłodszych dzieci (do ukończenia przez nie 1. roku życia). W tym pierwszym roku rozstanie mamy z dzieckiem jest bardzo trudne dla obu stron, dlatego mamy w warsztacie uczestniczą razem ze swoimi maluszkami. Warsztat przede wszystkim stwarza możliwość spotkania się kobiet, znajdujących się w podobnej sytuacji.

Pojawienie się dziecka to wielkie szczęście i radość, ale także ogromna zmiana w życiu kobiety i całej jej rodziny, a także masa pytań i wątpliwości związanych z tym, jak adekwatnie zaspokajać potrzeby dziecka. Na spotkaniach poruszamy zatem zarówno tematy związane ze zmianą dla rodziny, jaką jest pojawienie się dziecka, jak również różne kwestie dotyczące wychowywania dziecka – potrzeby dziecka na poszczególnych etapach rozwojowych i sposoby ich zaspokajania, uczucia rodzica i dziecka, stawianie granic, zachęcanie do samodzielności, pochwały, kary i konsekwencje.

Do pracy metodą warsztatową niezbędna jest aktywność uczestniczek. Dlatego mamy uczestniczące w spotkaniach biorą udział w "burzach mózgów", pracach w parach, podgrupach, czasem także odgrywamy scenki. Ważne jest również korzystanie z własnych doświadczeń i dzielenie się nimi w grupie. Każdy jednak może mówić o sobie tyle, ile czuje, że chce powiedzieć, nikt do tego nie jest przymuszany – szanujemy swoje granice.

W warsztacie wykorzystujemy również elementy videotreningu. Podczas spotkań towarzyszy nam kamera, która nagrywa naturalne "bycie ze sobą" mam i ich dzieci. Po każdym spotkaniu nagrania te są analizowane przez prowadzące. Dla każdej uczestniczki z dzieckiem wybierane są ważne fragmenty pokazujące komunikację mama-dziecko. Skupiamy się wyłącznie na tym, co pozytywne w interakcji, co służy dziecku, co pomaga we wzajemnym komunikowaniu się i zaspokajaniu potrzeb maluszka.

Jakie korzyści ma mama z takiej formy pracy?

- możliwość nawiązania kontaktu z innymi mamami i wymieniania z nimi doświadczeń;

- okazja dla dziecka do przebywania z rówieśnikami, ale w bezpiecznych warunkach, tzn. w obecności mamy;

- możliwość pozyskania wiedzy na temat rozwoju i potrzeb dziecka od jego urodzenia do 3. roku życia;

- możliwość pozyskania wiedzy i nowych umiejętności z zakresu wychowywania dziecka;

- możliwość zobaczenia siebie w relacji z dzieckiem;

- możliwość obserwowania zachowań dziecka, wysyłanych przez niego sygnałów i lepsze ich zrozumienie;

- możliwość obserwacji własnych reakcji na sygnały wysyłane przez dziecko i sprawdzenie, które z nich służą dziecku;

- zyskanie większego spokoju i świadomości własnych kompetencji w kontakcie z dzieckiem.

 

Udział w nim jest bezpłatny.

Termin warsztatów: 28.01 - 1.04.2015, środy, godz. 13.00-15.00

Miejsce: Praskie Centrum Dziecka i Rodziny Fundacji Dzieci Niczyje, ul. Walecznych 59 (wejście B, II piętro), Warszawa

Mamy zainteresowane wzięciem udziału w warsztacie Być mamą zapraszamy do przesłania wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na fax nr 22 616 16 69.

 

Formularz zgłoszeniowy