logo fdds

   platforma edukacyjna dla profesjonalistów

    na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą

przejdz do tresci

AKTUALNOŚCI

Rozstrzygnięcie konkursu "Mam prawo"

02.12.2019

W ostatnich dniach listopada zakończył się konkurs dla warszawskich placówek - "Mam prawo" - mający na celu wyłonienie zwycięskiej inicjatywy edukacyjnej związanej z realizacja prawa dzieci do życia bez przemocy. 5-osobowa Kapituła konkursowa oceniła 35 zgłoszeń wraz ze sprawozdaniami i dokumentacją realizacji działań i wyróżniła trzy najlepsze inicjatywy.

 

Za zwycięską inicjatywę Kapituła jednogłośnie uznała działania podjęte przez Przedszkole nr 422 pn. "Kiedy Ci źle - krzyknij NIE!! - prawo dziecko do szacunku".

 

Głównym założeniem powyższej inicjatywy było zwiększenie świadomości, zarówno dzieci jak i dorosłych, na aspekt problematyki przemocy wobec dzieci, kształtowanie umiejętności mówienia "NIE" w sytuacjach niebezpiecznych, uczenie rozpoznawania sygnałów zwiastujących zagrożenie oraz unikanie ich, a także dostępności wsparcia i pomocy ze strony dorosłych - w szczególności z najbliższego otoczenia - w przypadku trudnych sytuacji. W tym celu m.in. przeprowadzono z dziećmi zajęcia edukacyjne, w tym z wykorzystaniem filmu "GADKI z psem", wspólnie śpiewano piosenki o prawach dzieci, rozesłano materiały edukacyjne i przygotowaną prezentacje do rodziców, a także - powołano Radę Dzieci, z uwzględnieniem Rzecznika Praw Dziecka (lat 5) i innych ważnych - i również 4-5-letnich - Ministrów, w tym m.in. Minister od Pocieszania, Minister ds. Zabawy, Minister ds. Wolności Wyrażania Uczuć. Galeria zdjęć z realizacji dostępna jest na stronie internetowej przedszkola.

 

Dwie pozostałe wyróżnione inicjatywy to:

  • "Mam PRAWO, PRAWO masz i TY - PRAWO mamy MY!" Szkoły Podstawowej nr 357

    • w formie głównie zajęć edukacyjnych, dotyczących min. dobrych i złych tajemnic (w klasach młodszych), przemocy i agresji oraz stereotypów i uprzedzeń (w klasach starszych), w ramach których wykorzystano też rymowane hasła stworzone przez uczniów, np.: "Masz prawo wyboru, co chcesz myśleć i w kogo chcesz wierzyć - z różnymi światopoglądami możesz się zmierzyć", "Mamy prawo do życia bez przemocy. Nie wolno nad nami znęcać się fizycznie i psychicznie - trzeba nas kochać bezgranicznie", "Pamiętajmy o tym zawsze i wszędzie, a na świecie dobrze będzie";
       
  • oraz projekt Przedszkola nr 338 "Sosnowa Stacyjna" pt. "Mam prawo"

    • polegający na szerzeniu wiedzy nt. praw dziecka pośród rodziców - z wykorzystaniem ulotek, plakatu i wystawki książek, a także wśród dzieci - w formie zajęć dydaktycznych, kończących się tematyczną pracą plastyczną, a w ramach jednych zajęć - również z gościem specjalnym tzn. mamą-radczynią prawną.

 

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

 

I dziękujemy za tak liczny udział w konkursie i podjęte działania. Razem dajemy dzieciom siłę!

Więcej o zasadach konkursu i kryteriach ocen - w regulaminie (otwórz >>).

 

Konkurs zrealizowano w ramach zadania publicznego pod nazwą "Ochrona dzieci przed przemocą - kształtowanie postaw społecznych braku przyzwolenia na przemoc wobec dzieci i gotowości reagowania w sytuacji zagrożenia dziecka, współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.